czwartek, 20 lutego 2014

Drewno, moja miłość.

Kocham drewno w każdej postaci, jest to mój ulubiony element wystroju wnętrz, ogrodu oraz jako materiał budowy domu. Elementy drewniane wyglądają idealnie w każdym pomieszczeniu, nadają niepowtarzalny klimat, fakturę, barwę oraz nastrój. Jako naturalny element budulcowy bądź dekoracyjny łączą nas z naturą czujemy swojego rodzaju połączenie z przyrodą, która zapewnia nam spokój i odprężenie bo któż z nas nie czuję się dobrze w lesie wśród szumu drzew. 
Drewno możemy wykorzystać jako materiał budulcowy całej konstrukcji domu, jako elementy wykończeniowe wnętrz tak jak podłogi i drzwi oraz elementy dekoracyjne.
Niestety w tym całym pięknie jest jeden haczyk o drewno trzeba staranie dbać. Jako, że jest to element naturalny jest podatny na wilgoć, bakterie, grzyby oraz mróz (jeśli mowa o zewnętrznych przedmiotach). 

Pielęgnować drewno można na kilka sposobów.
Pierwszy to impregnacja polega na nasyceniu materiałów roztworami z żywic, rozpuszczonego wosku i innymi środkami chemicznymi, ma wzmocnić i zabezpieczyć podłoże lub materiał przed szkodliwym działaniem wilgoci,pleśni,owadów i ognia. Najgłębiej w strukturę wnikają impregnaty bezbarwne, natomiast powinniśmy je wybrać tylko wtedy kiedy zamierzamy użyć jeszcze innego preparatu. Natomiast jeśli chcemy uzyskać efekt gotowy najlepiej użyć impregnatu barwionego w 2-3 warstwach.  Istotne jest, żeby elementy miały powłokę z  koloru gdyż chroni je to przed promieniami UV i wyblaknięciem. Ważne jest też, że taki impregnat zachowa fakturę i słoje drewna. Drugim środkiem jest emalia nada ona kolor natomiast zakryje słoje, ma taką samą trwałość co impregnat czyli około 5 lat. Środkiem drogim i najbardziej trwałym jest lakierobejca która wnika w strukturę drewna i trwale go zabarwia natomiast używa się jej tylko do mebli bądź miejsc reprezentatywnych ze względu na cenę.
Każdy z tym środków należy stosować po uprzednim oczyszczeniu powierzchni i późniejszym osuszeniu w przeciwnym razie nie spełni ona swojego zadania.

Pora na część najprzyjemniejszą czyli jak możemy drewno wykorzystać.

Przy budowie domów, ogólnie moim marzeniem jest drewniany dom w górach z pięknym widokiem i dużą powierzchnią przeszkloną, hm...rozmarzyłam się:)
Przy wykończeniu wnętrz jako podłogi, drzwi, blaty i panele ścienne.
Drewno może być także elementem dekoracyjnym i tu mamy całkowitą dowolność do czego je wykorzystamy od barków po świeczniki, donice oraz wieszki, możliwości jest wiele trzeba tylko mieć pomysł.
To jest dopiero klimat, niby surowo ale jak przytulnie.Drewno jest cudownym elementem, niepowtarzalnym w swojej formie, zapewniającym klimat i spokój, jego zapach i barwa działają na mnie kojąco. Wystarczy tylko trochę wyobraźni i możemy stworzyć swój własny azyl spokoju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz