czwartek, 22 maja 2014

Przydomowy basen, coraz częściej osiągalny.

W tak upalne i piękne dni jedyne o czym marze to leżak na słońcu, kawałek cienia i woda dla ochłody, najlepiej taka w której będę mogła się zanurzyć, przepłynąć i poleżeć na dmuchanym materacu. Kiedyś takie myśli były czymś abstrakcyjnym, mogliśmy pomarzyć o przydomowym miejscu do kąpieli bądź zadowolić się dmuchanym basenem, dziś w coraz większej ilości domów w ogrodzie można zobaczyć basen.

Przy budowie basenu należy zacząć od spraw urzędowych, jeżeli mamy zamiar wybudować basen o powierzchni większej niż 30 m2 musimy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, jeżeli ta powierzchnia jest mniejsza niż 30 m2 to tylko zgłaszamy do urzędu zamiar budowy przydomowego basenu.

Kolejne kroki to postanowienie jaką metodą chcemy wybudować basen, a jest ich kilka:
- żelbetowa konstrukcja, czyli betonowe ściany, zbrojenia, najtrwalsza metoda,
- prefabrykowana całość, czyli gotowy basen do wkopania, składający się z elementów do złożenia,
- szkieletowy drewniany, czyli drewno impregnowane ciśnieniowo, wyłożone folią basenową,
- blacha stalowa i aluminiowa, gotowy element z uszczelkami do złożenia,
- żywica poliestrowa, czyli gotowe płyty bądź całe elementy, nie wymaga wyłożenia folią basenową.

Przykładowe etapy budowy:


Zdjęcia www.budujemydom.pl

Budując basen najdroższa jest sama konstrukcja i wykonanie niecki, następnie systemy do filtracji i pompy, ewentualne podgrzewacze wody chodź  te można zastąpić panelami słonecznymi, które w pierwszym momencie znacznie podwyższają koszty budowy, ale patrząc z perspektywy lat inwestycja jest bardzo opłacalna, dodatkowo dochodzi system do zakrywania basenu. Jedynym utrudnieniem jest co miesięczna konserwacja, czyli uzupełnianie środków chemicznych, czyszczenie oraz zakrywanie basenu w razie potrzeby. Zawsze możemy spróbować zrobić takie zadaszenie, żeby móc używać basen także zimą, tylko wtedy basen musi być w miarę blisko domo i mieć miejsce na podgrzewacz powietrza,a osłona musi zapewniać izolację, dodatkowe koszta ale mamy basen całoroczny.

Przejdźmy do kwot to jest najistotniejsze, budowę basenu można zacząć od 10 tys, oczywiście górnej granicy nie ma, ale taki dobrej jakości basen ze wszystkimi artykułami potrzebnymi to koszt 20 tys-30 tys. Sezonowa konserwacja to koszt około 500 zł-1000 zł w zależności jakich środków będziemy używać, kwota ta rozkłada się na miesiące korzystania z basenu czyli w zależności od pogody może to być nawet 5 miesięcy. W porównaniu do kwot przy budowie domu, taki dodatek nie jest dużym problemem tym bardziej, że służy na kilkadziesiąt lat, a sprawia przyjemność wszystkim zarówno dzieciom jak i dorosłym.

Pamiętajcie też, że zawsze warto uciekać z kosztów bo na przykład znajomy znajomego ma koparkę i pomoże nam po godzinach, albo mamy dużą rodzice która stwierdzi, że bardzo lubi kopać, odkupimy materiał od kogoś komu pozostał, bądź znajdziemy tanią hurtownie płytek, zawsze warto szukać różnych rozwiązań nie koniecznie musimy brać firmę która zrobi nam wszystko od podstaw, wiadomo, że tak jest najłatwiej ale pewnie też najdrożej, jeżeli nie musicie na tym oszczędzać to fajnie, ale jeśli uważacie, że basen to tylko nieosiągalne marzenie to zastanówcie się dwa razy czy aby na pewno, wszystko zależy od Was i Waszego nastawienia! Ja wiem, nawet jestem pewna, że będę miała basen i to w górach z przepięknym widokiem, a co, jak szaleć to szaleć!

Kilka inspiracji basenowych dla ochłody przy upałach za oknem:)
Jutro pokaże Wam, jeszcze ciekawsze, naturalne i najmodniejsze rozwiązanie czyli staw kąpielowy, który moim zdaniem jest rozwiązaniem bardziej idealnym niż basen.

Mała zapowiedź:)


1 komentarz:

  1. Z basenem obok domu można czuć się zawsze, jak na wakacjach.

    OdpowiedzUsuń